Balkanlar 1 / Atalarımızın izinde…

Uzun zamandır planladığımız bir şeydi Balkan ülkelerine yolculuk. Hatta bunda biraz geç bile kaldık. Eşimin annesi Rumeli göçmenidir,rahmetliden oralar hakkında çok şey duymuşluğum vardır. Doğası,insanları ,mutfak kültürü gibi…
Bu bayram tatili uzunca olunca rotamızı Balkanlar’a çevirdik.  Fotoğrafları fırsat buldukça İnstagramdan paylaştım orada turu nasıl ve kimden aldığımızı  soran arkadaşlar oldu. Hem sahibinin yakın arkadaşımız olması hem de  kültür ağırlıklı  turları organize etmesi bakımından  seyahatimizde Ebruli Tur ‘u tercih ettik.
İstanbul  Üsküp arası uçakla başlayan yolculuğumuz kara yoluyla Makedonya,Arnavutluk,Karadağ ve Saray Bosna olmak üzere 4 Balkan ülkesini kapsıyordu. Dönüşümüz Sarayavo’dan yine uçakla oldu. 
Çok yoğun bir proğramımız vardı. Yorulduk ama değdi doğrusu…
Üsküp ne yazık ki yoksulluğuyla bizi üzen bir şehir oldu. Yeni ve eski Üsküp olmak üzere iki bölgeye ayrılan şehrin özellikle müslümanların yoğun olarak bulunduğu eski kısmı çok yoksul göründü gözümüze. 
Buraların tarihi hakkında dileyen sonsuz kaynak bulabilir o nedenle tarihinden ziyade sosyal ve kültürel yönünden izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. 

Genel olarak Balkan  mutfağında -bildiğiniz üzere- çokça Burek ,yoğurt ,(dikkat ayrana da yoğurt deniyor ) kufte ve tatlı ama illa ki tiriliçe tercih edilen yemekler … Biz de Tiriliçe’nin asıl mutfağında tadına baktık !

Etle arası mesafeli olan ben köftenin kokusundan bile doydum ama börekleri inanılmaz lezzetliydi. Hele patatesli kıymalı ve peynirli “burek ” ile mantısı şimdi “olsa da yesek ” dedirtti yine bana.
Yemekler çok lezzetli ama gittiğimiz her restoranda çok yavaş ve kalitesiz servis vardı. Henüz turizmle yeni yeni tanışan Balkan ülkelerinde bu sektör gelişmemiş. 
Kahveyi çok seven ve bolca tüketen halk çayla arasına mesafe koymuş. Pek çok yerde Türk usulü demleme çay bulamadık poşet çay ile yetinmek zorunda kaldık . Çayı yalnızca hasta olunca balla tükettiklerini duyunca  da biraz şaşırdık.

Üsküp’ten sabah erken saatlerde yola çıkyoruz , güzergahımız Kalkandelen,Manastır ,Rezne ve Ohrid.

Manastır küçük bir şehir ,burada en çok Atatürk’ün öğrenim gördüğü Manastır Askeri Okulundan etkilendik Yukarıdaki fotoğraf Yüce Atatürk’ün mezun olduğu yıl çekilmiş ,fotoğraftakilerden biri okulu ikincilikle bitiren Mustafa Kemal !

Makedonya / Kalkandelen Alacacamii.

Bu cami beni süslemesiyle ve yapılış hikayesiyle çok etkiledi. İçinde kalem işlemeleri, İstanbul ve Mekke şehirlerinin tasvirleriyle benzerine rastlanmayan bir özellik sergiliyor. Bu eşsiz güzellikteki cami için ayrıntılı bilgi . tık tık

Makedonya / Ohrid

Doğanın güzelliğine hayran kaldık! Makedonya / Ohrid Gölü’nün şimdiye değin gördüğümüz en güzel göl manzarasına sahip olduğuna karar verdik .

Ohrid Gölü kıyısında suyun üstünde temsili Neolitik Çağ’dan kalma evler…

 Bu göl pek çok kaynaktan beslendiği için kaynağa yaklaştıkça su çok soğuyor . Yaklaşık 11 derece sıcaklığı olan bu gölde tatlı su kaynakları koruma altında. 

” Balkanlar’dan gelen soğuk ve yağışlı hava ” ne demekmiş onu da gördük. Gezimiz boyunca zaman zaman şiddetli yağışlara rastladık. Bu yağışlar nedeniyle doğa yemyeşil . Evler de yeşillikle çiçeklerle süslü…

 Pek çok ibadet yeri ziyaret ettik. Kiliseler ve camiler ne yazık ki farklı dine ve kültüre mensup insan topluluklarının Balkanlar’da kardeşçe yaşamadığını anlattı bize …

Dediğim gibi dolu dolu bir geziydi bu nedenle birkaç bölümde yazmayı düşünüyorum. Bu ilk bölüm olsun ,gelecek yazımda Karadağ, Arnavutluk ve Saraybosna izlenimlerimi anlatmak istiyorum. Özellikle Kotor doğasıyla ve yakın tarihimizde yaşanan acı olaylar nedeniyle Mostar,Sarayevo  beni çok etkiledi. O nedenle bu yayında sıkışıp kalsın istemiyorum.

Yeni yayın için yaklaşık 2.000 fotoğraf arasından seçim yapmam biraz zamanımı alabilir,o nedenle yazım  gecikebilir ,kusuruma bakmayın e mi? 
Her şey gönlünüzce olsun,kalın sağlıcakla!
Not: fotoğrafların üstüne tıklarsanız büyüyecektir.

Balkanlar 1 / Atalarımızın izinde…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir