Klasik Çizginin Yemek Odasındaki En Güzel Örnekleri

Yemek odalarında etkileyici ve geleneksel görünümüyle dikkat çeken klasik tarz süsleme, desen gibi detaylardan hoşlananlara hitap eden bir stil. Gösterişli olduğu kadar temiz bir görünüm arayanlar için ideal alternatifler sunan bu tarzda sade ve sakin tasarımlara rastlamak da mümkün. Yıllardır mobilya malzemesi olarak kullandığımız ahşap, yemek odalarında halen kullanılmaya devam ediyor. Ahşap görünüm itibariyle samimi, sıcak duygular uyandırıyor ve yaşanmışlık hissi katıyor. Bu anlamda insan psikolojisi üzerinde olumlu etkisi olduğu söylenebilir. Klasik yemek odası takımlarında ahşabın tercih edilmesinin en önemli sebebi de budur.

Ahşap oldukça hafif bir malzemeye sahip olduğu için yük taşıma kapasitesi daha fazladır. Yemek odası takımlarında bu özelliği avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda son derece dayanıklı bir malzeme olup ömürlük kullanılabilir. Yapısı itibariyle kimyasal maddelere ve iklim koşullarına karşı dayanıklı olan ahşap gerekli bakımları yapıldığında kullanım ömrü oldukça uzun olmaktadır. Klasik yemek odasında aranan en önemli özellik geleneksel dokuya uygun olmasıdır. Saraydaymışsınız gibi hissettiren şaşalı oymalı tasarımlar bunlara örnek verilebilir. Sandalye başları oymalı modeller buna örnek verilebilir.

yemek odası mobilyası

artemis-vitray-masali-yemek-odasi_1

Yemek odası denildiği zaman akla ilk gelen kuşkusuz masalar olmakta. Bu odaların odak noktası yemek masalarıdır. Odanın genel renk tonunu belirler. Bu nedenle yemek masası seçimi son derece önemlidir. Klasik yemek odaları için masa seçerken hangi hususlara dikkat etmelisiniz sizin için yazdık.

Yemek Masası Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Masalar cam, ahşap, mermer gibi pekçok farklı malzemeden yapılıyor. Burada dikkat etmeniz gereken seçeceğiniz masanın tipi, rengi ve kaplaması nasıl olacak ve sizin hayat şartlarınıza uygun olacak mı olmalı. Örneğin çocuklarınız küçükse cilalanmış maun bir masa ideal olabilir. Bir diğer husus ise masanın şeklidir. Eğer yemek sonrası sohbet etmeyi seviyorsanız yuvarlak masalar ideal olacaktır. Daha fazla kişi ağırlamak için ise dikdörtgen masalar uygundur. Ayrıca sandalyede rahat oturabilmek adına masanın çok düşük olmamasına dikkat edin.

klasik mobilya

klasik yemek odası görselleri

Söz konusu klasik yemek odasının masası olunca şekil olarak geleneksel oval seçmek yerinde olacaktır. Bu modele en çok yakışan maun veya kiraz malzemedir. Sağlam yapısıyla evlatlarınıza bırakabileceğiniz nesiller boyunca kullanılabilecek bir masadır. Son yıllarda yükselişte olan rustik tarz masaları da tercih edebilirsiniz. Tarz olarak modern görünse de eskitilmiş görünümü ve ahşapla metalin uyumuyla klasik yemek odası için kullanılabilir. Yemek odanıza uygun masa seçiminden sonra küçük detaylar ile anlamlandırarak klasik çizgiyi belirgin hale getirebilirsiniz.

klasik yemek odası modelleri

Klasik Çizginin Yemek Odasındaki En Güzel Örnekleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir