Klasik Mobilyada Varak Ayrıcalığı

Koltuk, berjer, sehpa, sandalye, masa, yatak ve daha pek çok ev eşyası bugün de halen klasik tarzda tasarlanmaya devam etmektedir. Büyük bir alıcı kitlesi olan klasik mobilya, gerek mobilyanın ayakları, gerek kıvrımları, gerek görkemi, gerek süslemesi ile eve göz dolduran ağır bir hava katmaktadır. Seçimini sadelikten yana kullanmayanlar mutlaka klasik mobilyaya gitmektedir; çünkü saray şaşasının en iyi yansıtıldığı stil bu stildir. Klasik mobilyanın varak ile birleşimi ise görkem ve ihtişam anlamına gelmektedir. Daha önceden yalnızca saraylarda karşılaşılabilecek bu türden tasarımlar bugün hemen hemen her mobilya mağazasında görülebilmektedir.

Eskiden saf altın ve gümüşten yapılan bu oda eşyaları bugün altın ve gümüş benzeri materyaller ile isteyen herkesin evini süsleyebilmektedir. Varaklı klasik mobilya diğer sade mobilya türlerine göre biraz daha ücretlidir; fakat yine de herkesin bütçesine göre varaklı mobilya sahibi olması mümkündür. Kanepeler, yataklar hatta ayna gibi küçük aksesuarlar bile klasik varak tarzında üretilebilmektedir.

kervansaray-y-o-murdum-156p-ya

Klasik Mobilyadaki Ayrıcalık ” Varak “

Klasik mobilyada varak ayrıcalığı işleme ve süsten anlaşılabilmektedir. Varakta, süsleme ve çoğunlukla sarı renk tonunun hakim olduğu aşikardır. Varaklı mobilyayı bu yönünden dolayı modern tarzdan ayırmak oldukça kolaydır. Fakat evdeki varaklı klasik mobilya havasını bozmamak adına diğer tüm odaların klasik varaklı mobilya ile döşenmesi evde uyumlu bir atmosfer olmasını sağlayacaktır.

Varaklı mobilyanın ister istemez eve bir ağırlık katması da ev için seçilecek diğer küçük aksesuarların da ağır olmasını gerektirmektedir. Örneğin konsolun üstüne alınacak bir resim çerçevesi bile uyumun bozulmaması açısından önemlidir. Varaklı mobilyaya uygun altın yaldızlı süslemeli bir çerçeve konulması hem tuhaf kaçmayacak hem de göz zevkini bozmayacaktır.

varaklı klasik mobilya modelleri

Fakat evin sadece bir bölümünün varaklı klasik mobilya ile döşenip diğer alanlarının sade döşenmesi evin genelinde bir uyumsuzluğa sebep olacaktır. Bu nedenle mobilya alırken evi bütün olarak düşünmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Mobilya bir kere alındı mı uzun süre kullanılan bir eşya türü olduğundan sonradan pişman olmamak adına mutlaka doğru seçim yapılmalı ve evin geneline sadık kalınmalıdır. Banyosu ve mutfağı modern tarzda dizayn edilmiş bir evin salonunda varaklı klasik lüks mobilya kullanılması evdeki ahengi bozacaktır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında mobilya almaya gitmeden önce mutlaka internet üzerinden gerekli araştırmaların yapılıp ondan sonra karar aşamasına geçilmesi daha sağlıklı kararların alınmasını sağlayacaktır. Bu konuda hem bir iç mimardan hem de tasarımcıdan yardım alınabilir ya da düşünülen modeller önceden detaylı incelenip, elenip sonrasında seçim yapılabilir.

altın varaklı mobilya

Klasik Mobilyada Varak Ayrıcalığı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir