Mutlu hafta sonları !

Bu hafta sonu çok ama çok önemli !
Pazar sabahı kahvaltı sonrası vatandaşlık görevimizi yapmak üzere sandığa gidiyor oyumuzu kullanıyoruz!
Sonra … Sonrası yok artık!
Artık uzuuun saatler televizyon başında beklememize gerek kalmıyor . Sonuçlara bilgi ve iletişim teknolojisi sayesinde çok çabuk ulaşabiliyoruz.
Yaşı benim gibi yeterince büyük olanlar çok iyi anımsarlar. Biz günlerce süren sayma işleminin sonucunu  sabırsızlıkla beklerdik.  Sosyal refaha erişmiş Avrupa ülkelerinde ya da zaten düzenini siyasete değil de sisteme göre kurmuş Amerika’da seçim sonuçları,  iktidara gelen partinin hangisi olduğu halkı pek ilgilendirmeyebilir. Bizim gibi her hükümet değişikliğinde ekonomisi,eğitim ve sağlık sistemi değişen ülkelerde ise seçim sonuçları çok ama çok önemlidir.
Lütfen bu kez üşenmeyelim sandığa gidip oyumuzu verelim!

Gelelim yukarıdaki fotoğrafın burada bulunma nedenine . Bu hafta sonu için azıcık yaramazlık yapmaya ne dersiniz? Bir zamanlar çokça yaptığım peynirli keki pişirmek düştü aklıma. Kalktım pişirdim ve afiyetle yedik. Eminim siz de bu tarifi biliyorsunuz ama ben merak eden olur belki diye yazıvereyim .

Malzemeler;

Ölçeğimiz orta boy su bardağıdır: 3 yumurtayı çırpma teliyle çırpıyor bir yandan da içine 1 bardak yoğurt ,1 bardak sıvı yağ ekliyoruz . Malzemeler iyice karışınca azar azar 2-2,5 bardak elenmiş un (ben göz kararı koyuyorum burada tahmini ölçü verdim ) ,bir çimdik tuz ve 1 paket kabartma tozu ekliyoruz. En son da ince ince kıydığımız 1/2 demet maydanoz, 1/2 demet dereotuyla harmanladığımız bir bardak kadar ufalanmış yağlı beyaz peyniri karışıma ekliyoruz. Peynir tuzluysa ayrıca tuz eklemeyin!
Muffin kalıplarının 3/2   kadarına – klasik keke göre oldukça  kıvamlı olan- bu karışımı kaşıkla döküyor , ön ısıtma yapmadan 175 dereceye ayarladığımız fırınımızda pişiriyoruz. Kekimiz kabarıp üstü kızarınca fırını söndürüyor 10 dakika kadar dinlendirip çıkarıyoruz.
Yaklaşık 10-12 muffin kalıbı  kadar kekimiz oluyor . Bizim gibi evde 2 kişiyseniz size de yeter komşularınıza da :)))
Çayın yanında pek nefis oluyor ama kahveye de ” hayır ” demiyor. 
Afiyet olsun !
Mutlu hafta sonları dileklerimle ,kalın sağlıcakla!

Mutlu hafta sonları !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir