Yemek odasının klasik çizgiyle buluştuğu modeller

Yıllar geçsede ilgisini koruyan klasik mobilyalar olmazsa olmaz mobilyalar arasındadır. 70’li yıllardan önce doğanların yakinen tanıdığı ve kullandığı bu mobilyalar artık günümüzde tekrar trendler arasında yerini aldı. Klasik mobilyaların en belirgin özelliği çok fazla detaya sahip olması ve sağlam malzemeler kullanılarak üretilmesidir. Bu nedenle yemek odasında klasik türlere meraklıları daha fazla. Klasik tarz söz konusu olduğunda el yapımı olması ön plana çıkıyor. Özellikle oymalı tasarımlara sahip takımlarda bunu görmek mümkün.

elena-klasik-yemek-odasi-takimi

Elena klasik yemek odası

Klasik Yemek Odalarında Neler Moda?

Bu sezon mobilya trendlerini incelediğimizde klasik tarz olarak karşımıza avangard mobilyaların çıktığını görüyoruz. Tamamı el yapımı olan mobilyalar şuanda yerini bir kısmı el yapımı bir kısmı fabrikasyon olan mobilyalara bıraktı. Bununla beraber avangard mobilyalarda güncel trendlere uyarlanmış modern esintiler yer alıyor. Bu nedenle klasik mobilya merakı olan gençler için ideal bir seçenek teşkil ediyor.

Klasik yemek takımını seçerken salonunuzda kullanacağınız diğer oturma grubunu da klasik bir model tercih etmeniz yerinde olacaktır. Aksi durumda odanın tarz bütünlüğü bozulabilir. Dekorasyon olarak kullandığınız diğer objelerde klasik tarzdan esintiler olması yine doğru olacaktır. Tüm ayrıntılara dikkat ederek tasarladığınız klasik yemek odası salonunuzu daha şık ve zarif gösterecektir. Perdelerden, halı ve aydınlatma ürünlerine kadar tüm detaylara dikkat etmeniz yerinde olacaktır.

klasik yemek odası

Klasik Yemek Odalarında Hangi Renkler Kullanılmalı?

Klasik tarz için genellikle soft renkler kullanılır. Bej, beyaz, kahve ve tonlarının karışık veya tek kullanıldığı takımlar ön planda olmakla birlikte daha ağır model isteyenler için altın varaklı tasarımlar bulunmaktadır. Altın varaklı bir klasik takım alacaksanız siyah duvar kağıtlarıyla tamamlayabilirsiniz. Eski tarzda klasik takımlarda genel olarak ceviz ağacı kullanılıyordur ve el yapımı olmaktaydı. Boya kullanılmadan sadece vernik çekilerek satışa sunulurdu. Günümüzde teknolojinin getirisi olarak fabrikasyon olarak hazırlanıyor. Ayrıca el işçiliği olan ürünler herkesin ekonomik durumu için uygun olmuyor.

Toplum olarak geleneksel hale gelmiş tüm aile bireylerinin toplandığı yemek odaları ve yemek sohbetleri vazgeçilmezimiz. Bu nedenle yemek odasını tasarlarken her ayrıntıyı düşünmelisiniz. Masa, konsol, gümüşlük vb. parçaları koyacağınız yerin ölçüsü önemlidir. Odanın büyüklüğüne göre seçeceğiniz parçaların boyutuda önemlidir. Aile bireylerinin kendilerini rahat hissetmeleri adına klasik yemek odası seçiminizde daha küçük ebatlı tasarımları dikkate alabilirsiniz. Ayrıca dekoru tamamlamak adına kullanacağınız diğer parçalarda klasik tarzın yansımaları olması önemlidir. Örneğin televizyon ünitesi, koltuk takımı vb. diğer mobilyalarında klasik tarzda olmasına özen göstermeniz yerinde olacaktır.

klasik yemek odası takımı

Yemek odasının klasik çizgiyle buluştuğu modeller

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir