Yeşili bol günler…

Kış uzun ve sert geçince siz ne yaptınız bilmiyorum ama ben evde oturup bol bol elişi yaptım, elişi yapmaktan sıkılınca da mutfağa girdim;kek ,kurabiye pişirdim. Pişirmekle kalsam iyi pişirdiklerimin çoğunu oturdum afiyetle yedim !
” E haydi bahar geldi ,yaz kapıda ;  artık diyet zamanı ” diyenler size çoook hak vermekle birlikte bu yıl kendimi diyet yapmaya hazır hissetmiyorum. Yani daha çok hareket edelim ,evet ama vallahi ne yalan söyleyeyim şimdi kendimi mutfağa girip bir şeyler pişirmemek için zor tutuyorum.
Neyse bu yemek faslını kapatayım. 

Nihayet havalar güzelleşti. Önümüzdeki günlerde bir parça serinleyecekmiş,zira yağmur geliyormuş ama ben bu havadan çok memnunum. Şükür ki  bazı günler sabah kahvaltılarımızı ,akşamüstü çay keyfimizi artık açık havada  yapabiliyoruz.
Bahçe,yeşillik,çiçekler kısaca doğa ne kadar güzel! Mor Salkımlarım sonbahara kadar “elveda ! ” dedi ama şimdi de – çok şükür – kışı sağ salim atlatabilen Yaseminlerim çoştukça çoştular…
Seviyorum baharı ♥ ♥ ♥ 

Seradan aldığım ithal Ortancalar pek güzel görünse de yaz sonuna kalmadan bozuluyor maalesef ve gelecek sezona yeniden çiçeklenmiyor . Ne gam bunlar bitmeden yerli ortancalarım açacak ,bu kadar gösterişli çiçeklenmeyecekler belki ama ben onları daha çok seviyorum çünkü her yıl baharda yeniden açıyorlar. Vefasız değiller yani 🙂

Bir de “Kamera Arkası ” yapayım sizlere . Bu sözümü lütfen bir kenara yazın;” bahçeli evin keyfini komşularınız ve konuklarınız sürer ” .

Siz özellikle bahar aylarında bahçeyi temiz ve tertipli tutmak için daima çalışırsınız ,günde 1,  bilemedin 2 saat oturup keyif çatarsınız ama dışardan bakanlar her şeyin kendiliğinden oluverdiğini düşünürler .
Son iki görselden anlaşılacağı üzere yalnız bahçe işleri değil mobilyaların da bakımı yapılır bu mevsimde. Her yıl (önerilen 2 kez ama ) 1 kez zımparalanır ve bir güzel cilalanır. Cilanın kuruması bir kaç gün sürer sonra 2. katı  atılır . ( Neyse ki eşim bu işleri bana bırakmıyor sağolsun ! ) 
Baharda çalışacaksın ki yazın rahat edebilesin değil mi?
Çim biçme ve sabah – akşam sulamak için uykumuzdan yaptığımız özveriden sözetmiyorum bile…
Tüm bunlar ne için mi?
Keçiboynuzu misali bir damla tat için, sağlıklı nefes alabilmek, doğayı tanımaya çabalarken daha sakin , daha sevecen ve sade bir insan olmayı öğrenebilmek için!
Siz yine de son paragrafları çok dikkate almayın, mümkünse bahçenizde ,yoksa balkonunuzda çiçek yetiştirmeyi deneyin. Bambaşka bir dünyaya adım attığınızı göreceksiniz.
Hayat zaten çok karmaşık ve yorucu ,gözlerinizi,ruhunuzu  yeşille dinlendirin !
Hepinize yeşili bol  günler dilerim !
Kalın sağlıcakla !

Yeşili bol günler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir